Πρώτη νίκη η ΑΕΚ με Δρίκο

Την πρώτη της νίκη μετά από δύο μήνες και την πρώτη με τον Σωτήρη Δρίκο στον πάγκο πανηγύρισε η ΑΕΚ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.
09/02/2019 • 21:38
ΑΕΚ
Την πρώτη της νίκη μετά από δύο μήνες και την πρώτη με τον Σωτήρη Δρίκο στον πάγκο πανηγύρισε η ΑΕΚ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι κιτρινόμαυροι με πρωταγωνιστή τον Ηλία Λάππα που αγωνίστηκε διαγώνιος νίκησε με 3-1 την Κομοτηνή και ανέβηκε στους 13 βαθμούς μαζί με τον Ηρακλή και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 21-20 του 4ου σετ, όταν ο Κρέτσης έβγαλε απίθανη άμυνα από τα δημοσιογραφικά και ο Ιμπραχίμοφ την πέρασε στο αντίπαλο τερέν που κατέληξε σε πόντο για την ΑΕΚ ο οποίος της έδωσε και την ώθηση για να φτάσει και στην πολύτιμη νίκη με 3-1 σετ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-13, 25-18

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-12, 25-14

4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-19, 25-21

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 54 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 3 άσσοι, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-18, 25-14, 25-21) 101΄.

ΑΕΚ (Σωτήρης Δρίκος): Χαραλαμπίδης 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Σελαφζούν 9 (6/6, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 3 (3/8), Στοΐλοβιτς 18 (16/30, 2 άσσοι, 95%υπ., 95%αρ.), Κανέλλος 10 (4/8, 6 μπλοκ), Ιμπραχίμοφ 14 (10/23, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 74%υπ., 61%αρ.) / Γκαράς (λ. – 76%υπ., 65%αρ.), Κρέτσης, Λάππας 11 (10/16, 1 άσσος).

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρέτσης): Κ.Δαλακούρας 7 (4/16, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 58%αρ.), Δαλδαβερένης, Φερέλ 11 (8/14, 3 μπλοκ), Σεφτσόφ 20 (19/43, 1 μπλοκ), Αν.Δαλακούρας 14 (12/28, 2 άσσοι, 71%υπ., 55%αρ.), Χριστόφας 10 (6/10, 4 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ. – 59%υπ., 41%αρ.), Μαρούλης, Καβαραζής, Μπουφίδης, Μπανιώτης.
16/02/2019 • 07:20

Αμφίρροπα και παραγωγικά ματς σε Μπέργκαμο, Σεντ Γκάλεν, Μπέρμιγχαμ

Πολλά παιχνίδια απόψε στο Ηνωμένο Βασίλειο δίνουν ιδέες λαμβάνοντας υπόψη το φορμάρισμα και τις φιλοδοξίες ορισμένων ομάδων. Παραγωγικά κι αμφίρροπα τα σημαντικά ματς του Μπέργκαμο, του Μπέρμιγχαμ και του Σεντ Γκάλεν.