Κέρδισε αλλά αγχώθηκε ο Άγιαξ (video)

Σπύρος Δημολίτσας
11/02/2018 • 15:58
Nίκη για τον Άγιαξ.
Η παράδοση διατηρήθηκε κόντρα στην Τβέντε, που έχει μόλις μια νίκη σε 15 ραντεβού με τον Άγιαξ (2-1). Καλύτερος ο Αίαντας στο πρώτο ημίχρονο μπήκε ζωηρά και σημείωσε  γκολ με το καλημέρα, σκόρερ ο νεαρός Τζάστιν Κλάϊφερτ που έφτασε τα 9 στην σεζόν. Στην συνέχεια σπατάλησε κλασσικές ευκαιρίες με τον Φαν Ντε Μπεκ για να καθαρίσει το παιχνίδι αλλά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το ανοιχτό 1-0.

Ανέβασε τις γραμμές η Τβέντε στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε θάρρος και κατάφερε να βρει ισοφάριση με το παρθενικό γκολ του Μαροκινού Τιγκαντουϊνί στο 66ο λεπτό…

Η χαρά της Τβέντε δεν κράτησε όμως πολύ καθώς σε 4 λεπτά ο Ζίγεχ κέρδισε αυστηρό πέναλτι, με τον Δανό Σένε να ευστοχεί και να δίνει το προβάδισμα εκ νέου στον Άγιαξ.

Το τελικό 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τον ‘’υποτονικό’’  Άγιαξ στο δεύτερο μέρος να παίρνει 2η διαδοχική νίκη μετά το 2-4 κόντρα στη Ρόντα μεσοβδόμαδα μειώνοντας την διαφορά στους 7 βαθμούς από την πρωτοπόρο PSV που δύσκολα χάνει 12 αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος.
16/02/2019 • 07:20

Αμφίρροπα και παραγωγικά ματς σε Μπέργκαμο, Σεντ Γκάλεν, Μπέρμιγχαμ

Πολλά παιχνίδια απόψε στο Ηνωμένο Βασίλειο δίνουν ιδέες λαμβάνοντας υπόψη το φορμάρισμα και τις φιλοδοξίες ορισμένων ομάδων. Παραγωγικά κι αμφίρροπα τα σημαντικά ματς του Μπέργκαμο, του Μπέρμιγχαμ και του Σεντ Γκάλεν.