Απίστευτη ανατροπή στην Ηλιούπολη

21/03/2011 • 17:08

Παλικαρίσια εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Ηλιούπολης πέτυχε ο Λεβαδειακός, ο οποίος κατάφερε να «γυρίσει» ένα παιχνίδι στο οποίο βρέθηκε να χάνει με 2-0! Οι Βοιωτοί έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα στο ντεμπούτο του Γιάννη Παπακώστα στον πάγκο τους και πρόσθεσαν τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό τους, που του επανέφεραν στην τέταρτη θέση της κατάταξης.

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα της Αθήνας αφού μέσα σε πέντε λεπτά απέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων. Συγκεκριμένα, στο 22' ο Λεοντίου εκτέλεσε φάουλ και ο Λαμπρόπουλος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο σκόρερ επιχείρησε σέντρα και ο Ηλιόπουλος με σουρ πέτυχε το 2-0.

Κάπου εκεί ο Λεβαδειακός αφυπνίστηκε και αντέδρασε. Τρία λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, η ομάδα της Βοιωτίας μείωσε με πέναλτι που κέρδισε ο Ναπολεόνι και εκτέλεσε ο Μπάρκογλου.

Στην επανάληψη, ο Λεβαδειακός κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε στην ολική ανατροπή. Αρχικά, στο 62', ισοφάρισε με αυτογκόλ του Νικολόπουλου, που προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα μετά το σουτ του Ναπολεόνι, ενώ έντεκα λεπτά αργότερα πέρασε μπροστά καθώς ο Ιταλός επιθετικός χρίστηκε σκόρερ με σουτ έπειτα από ασίστ του Μπάρκογλου.

Ο Λεβαδειακός συνέχισε να υπερέχει και όχι απλώς κράτησε τη νίκη αλλά στο 90' διεύρυνε το προβάδισμά του με σουτ του Ζουρούδη, ο οποίος διαμόρφωσε το 4-2, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Ηλιούπολη (Θύμιος Γεωργούλης): Μάραμα, Λεοντίου, Λαμπρόπουλος, Δημήτρης, Ρουσάκης, Νικολόπουλος, Μπέριος, Στεφανίδης (75' Ουρόσεβιτς), Νιάρος, Θάνος, Ηλιόπουλος (64' Σικαλιάς).
Λεβαδειακός (Γιάννης Παπακώστας): Κυριακίδης, Μουλόπουλος, Τριποτσέρης, Κόλτζος, Ψωμάς, Ταραλίδης, Τάσιτς (59' Μπεγκόνια), Ναπολεόνι (80' Κορδονούρης), Ζουρούδης, Μπάρκογλου, Πόποβιτς (71' Κοιλιάρας).

18/10/2019 • 07:49

Ντέρμπι με ιδιαιτερότητες σε Νίκαια, Φρανκφούρτη και Καντίθ

Σπουδαία ματς γίνονται απόψε σε Νίκαια, Φρανκφούρτη και Καντίθ όπου ο ρόλος του φαβορί λόγω των συνθηκών θεωρείται υποκειμενικός! Δεδομένο το προβάδισμα της Κλαμπ Μπριζ και της Νταντάλκ σε ματς όπου έχει αξία το γκολ των γηπεδούχων..