Νίκη μετά κόπων και άγχους για την Αρμενία

0
Απόστολος Νταλούκας
06/09/2018 • 21:16
Στιγμιότυπο από το ματς
Κάθε άλλο παρά με αγώνα τυπικής διαδικασίας ήταν το εναρκτήριο ματς της Αρμενίας στο Nations League με αντίπαλο το Λιχτενστάϊν.

Η σαφώς πιο έμπειρη και ποιοτική ομάδα του Βαρντάν Μινασιάν είχε την απόλυτη υπεροχή στο γήπεδο του Ερεβάν δημιουργώντας κόντρα σε μια κλειστή άμυνα, πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Η Αρμενία κατάφερε να προηγηθεί στο 30ο λεπτό με έναν γνώριμο των Ελληνικών γηπέδων τον Αργεντίνο Μάρκος Πινέϊρο Πιτσέλι ο οποίος είχε περάσει από την Ξάνθη στο δεύτερο μισό της σεζόν 2016-17.
Τρία λεπτά αργότερα και σε μια από τις ελάχιστες φορές που οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν απειλητικοί, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Σάντρο Βολφίνγκερ.

Η πίεση των Αρμένιων γίνονταν όλο και πιο μεγάλη. Δημιουργήθηκαν αρκετές καλές φάσεις στην εστία του Μπέντζιαμιν Μπούχελ.
Ο 29χρονος γκολκίπερ της Βαντούζ, με προϋπηρεσία στα Βρετανικά γήπεδα (Μπάρνετ, Όξφορντ Γιουνάϊτεντ, Ντόνκαστερ, Μπόρνμουθ) απέκρουε σχεδόν τα πάντα.
Ακόμα και το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι αλλά δεν αξιοποίησε ο Μιχταριάν στο 69ο λεπτό.
Η ανακούφιση των γηπεδούχων ήρθε επτά λεπτά αργότερα  όταν ο Τιγκράν Μπαρσεγιάν διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Ενδιάμεσα στο 74ο λεπτό είδε την κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα ο Πολβερίνο των φιλοξενούμενων.

17/07/2019 • 07:03

Πρόκριση μέσω γκολ και λεπτομερειών σε Βουλγαρία, Σουηδία και Μαυροβούνιο (video)

Θεαματικά παιχνίδια περιμένουμε σε Βουλγαρία.Μαυροβούνιο και Στοκχόλμη όπου τα σκορ της περασμένης εβδομάδας αφήνουν ανοιχτά τα ενδεχόμενα πρόκρισης. Τα γκολ των αουτσάϊντερ δίνουν καλές τιμές σε αναμετρήσεις του Σκωτσέζικου Λιγκ Καπ